Ciepły Fundament Grzewczy
Wszystko, co powinniście o nim wiedzieć
Zastanawiacie się, jaki typ ogrzewania zainstalować w swoim domu? Warto dowiedzieć się więcej o opcji, która ma wiele zalet, nie tylko pod względem użytkowania i komfortu mieszkania, ale także tych, związanych z oszczędnościami. Ogrzewanie podłogowe od lat cieszy się sporym powodzeniem. Jednocześnie, elementy jego instalacji i sposób montażu są stale ulepszane technicznie i unowocześniane pod względem zużycia energii. Nie można zapominać jednak o tym, jak istotny jest odpowiedni fundament grzewczy. Sprawdźmy to.
Ogrzewanie podłogowe to z pewnością niezwykle nowoczesny, estetyczny i wygodny system, chętnie wybierany już nie tylko w domach jednorodzinnych. Przede wszystkim to niezwykle praktyczne, wydajne i bezpieczne rozwiązanie. Dla osób dbających o środowisko istotny będzie też fakt, że jest ono ekologiczne.
Jak to działa?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest fundament grzewczy. To konstrukcja oparta na zbrojonej betonowej płycie fundamentowej, w której zatopiony został system rurek lub kanałów zasilany przez odpowiednią jednostkę grzewczą. W obiegu zamkniętym umieszczona zostaje pompa lub wentylator zapewniające cyrkulację. Fundament grzewczy wylewa się na podsypce żwirowej. Aby ciepło nie uciekało do gruntu stosuje się warstwę ocieplenia układaną na podłożu. Montaż całości przebiega o wiele sprawniej niż w przypadku tradycyjnej metody opartej na wylewce i szlichcie. To naprawdę dobra informacja zwłaszcza dla osób oczekujących szybkich efektów i szanujących czas. Więcej zalet? Ten system zapewni przede wszystkim równomierne ogrzanie każdego pomieszczenia, niezależnie od wysokości. Nie musimy się również martwić o konieczność instalowania grzejników.
Płyta Fundamentowa z ogrzewaniem podłogowym
Dzięki izolacji fundamentu w całej objętości i braku mostków termicznych, całe ciepło z fundamentu trafia do pomieszczeń w budynku. Dodatkowe ocieplenie na krawędzi płyty zabezpiecza grunt przed przemarzaniem. Dlatego w przypadku płyt nie jest wymagane posadowienie poniżej głębokości przemarzania.
Fundament Tradycyjny z ogrzewaniem podłogowym
Fundament tradycyjny, ze względu na swoją konstrukcję i ławy fundamentowe zagłębione w gruncie, uniemożliwia zaizolowanie we wszystkich miejscach. Na łączeniu ściany budynku z fundamentem występuje znaczący mostek termiczny, przez który ucieka spora ilość ciepła z ogrzewanego budynku.
Na co zwrócić uwagę
Płyta tworząca fundament grzewczy powinna być przede wszystkim trwała, wyróżniać się modułowością i najwyższą jakością, a także posiadać odpowiednie parametry termiczne. Do szczęścia brakuje tylko konkurencyjnej ceny, jednak i w tej kwestii fundamenty grzewcze Parati mogą pochwalić się dobrym stosunkiem ceny do jakości i funkcjonalności. Dobrze jest porównać oferty zarówno pod względem finansowym, jak i jakościowym, a także dokładnie sprawdzić zakres wykonywanych prac oferowanych przez daną firmę.
Ważne pozostaje także dobranie odpowiednich materiałów instalacyjnych. Wówczas zyskujemy pewność, że projekt i montaż przyniosą pożądany efekt w postaci zintegrowanego systemu grzewczego, który będzie służył nam przez długi czas i okaże się bezawaryjny. Zwróćmy też uwagę na dobre parametry termiczne, ponieważ to od nich zależy ekonomiczność przy ogrzewaniu budynku.
Jak nie zgubić się w tych wszystkich wymaganiach? Nie jest to trudne. Po prostu warto pamiętać, że sprawdzona firma oferująca wysokiej klasy fundament grzewczy to taka, która zapewnia wszystko od podstaw, a więc dostarcza informacji i rozwiązań, projektuje, wylicza zapotrzebowanie budynku na moc cieplną, produkuje i instaluje płyty w izolacji termicznej oraz cały system ogrzewania podłogowego. W przygotowaniu domu do wygodnego zamieszkania i efektywnego użytkowania nie ma miejsca na kompromisy. Doświadczeni fachowcy z dobrze przygotowanym zapleczem na pewno nas nie zawiodą.
Rozkład temperatur w pomieszczeniu w zależności od rodzaju ogrzewania.
Korzyści
Fundament grzewczy, a co za tym idzie system ogrzewania podłogowego, ma naprawdę wiele korzyści. Przyjrzyjmy się im z bliska.
- Oszczędności i ekonomiczność związane z prostotą i szybkością wykonania robót instalacyjnych. To także niższe koszty eksploatacji wynikające z niskiej temperatury zasilania i energooszczędności. Specjalnie przygotowane fundamenty płytowe pozwalają na uniknięcie strat związanych z koniecznością przesyłania ciepła, co ma zwykle miejsce w przypadku klasycznych systemów grzewczych. Możemy także liczyć na mniejsze zapotrzebowanie cieplne dzięki bardzo dobremu rozprowadzeniu ciepła po całym budynku. Ogrzewanie podłogowe zwiększa też wartość nieruchomości.
- Równomierne ogrzewanie całej powierzchni podłogowej. Ciepło krąży w pomieszczeniu i pozwala na optymalny rozkład temperatury.
- Dodatni bilans energetyczny dzięki kumulacji ciepła zapewnia wygodę użytkowania.
- Odpowiednia cyrkulacja powietrza w przekroju pionowym: od podłogi aż pod sufit. Ciepło nie krąży głównie wzdłuż ścian, ale jest rozprowadzane w całym domu.
- Uniwersalność, czyli możliwość zastosowania na wszystkich kondygnacjach.
- Zyskujemy więcej miejsca, a jednocześnie pozbywamy się mało estetycznych grzejników. Dzięki temu mamy również większe pole do popisu pod względem aranżacji wnętrza. Możemy swobodnie wybierać każde wykończenie podłogi, niezależnie od tego, czy będą to płytki, kamień, parkiet, panele czy wykładziny.
- Kompletna posadzka tworzona przez fundament grzewczy, który wraz z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi tworzy zintegrowaną, równą powierzchnię pozbawioną szczelin dylatacyjnych.
- Czyste powietrze wolne od kurzu, który często zalega w zakamarkach grzejników.
- Brak szumu, którzy często towarzyszy zapowietrzonym kaloryferom.
- Ekologia, czyli możliwość zastosowania w połączeniu z alternatywnymi źródłami energii, takimi jak pompa ciepła czy energia słoneczna
- Możliwość precyzyjnego obniżania temperatury, nawet o zaledwie 2°C, co pozwala również na dodatkowe obniżenie kosztów energii.
- Zmniejszenie wilgotności wykładzin podłogowych, co ułatwia pozbycie się roztoczy i kurzu, niekorzystnych zwłaszcza dla alergików.
Poznaj rodzaje płyt z ogrzewaniem podłogowym
Trzy możliwości
Z ogrzewaniem podłogowym wiąże się możliwość wyboru różnych systemów, które jednak posiadają jedną wspólną cechę: oddawanie ciepła następuje za sprawą uzyskania stosunkowo niskiej temperatury oraz dzięki bardzo dużej powierzchni. Mamy do wyboru aż trzy warianty.
- Fundament grzewczy z systemem ogrzewania wodnego. To starannie opracowany układ wielowarstwowych rurek z wysokiej klasy tworzyw sztucznych posiadających odpowiednią elastycznością, odporność na pełzanie, uszkodzenia, zbytnie naprężenie czy ścieranie. System może być zasilany z dowolnego źródła energii, takiego jak np. piec gazowy, na paliwo stałe czy pompa ciepła. Gromadzone przez płytę ciepło zapewnia stałą temperaturę, która utrzyma się przez wiele godzin nawet w przypadku ewentualnej awarii. Pozwala także na zmniejszenie wilgoci, a tym samym zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych alergenów w postaci kurzu czy roztoczy. Może być zastosowany przy każdym rodzaju podłóg. Więcej informacji dostępnych jest w zakładce www.parati.com.pl/parati-water/
- Fundament grzewczy z systemem ogrzewania elektrycznego. System opiera się na kablach grzejnych umieszczonych w izolowanej płycie fundamentowej o grubości 15-20 cm lub w wylewce podłogowej o grubości około 7 cm. Pierwszy wariant wyróżnia się szczególną ekonomicznością i oszczędnością energii, zwłaszcza jeśli korzystamy z taryfy nocnej. Nagrzewamy wówczas płytę tylko wtedy, gdy prąd jest tani i korzystamy z ciepła w ciągu dnia. To rozwiązanie polecane jest także dla budynków biurowych oraz przemysłowych. Więcej na www.parati.com.pl/parati-electric/
- Fundament grzewczy z systemem ogrzewania powietrznego. To system rur polipropylenowych, które w obiegu zamkniętym transportują ciepłe powietrze. Ogrzana płyta akumuluje ciepło, co stabilizuje temperaturę domu, a dodatkowo dobrze zabezpiecza przed szkodliwym wpływem wilgoci, czyli pleśnią i grzybem. Cały system można bez obaw zastosować wraz z podłogami wykonanymi praktycznie z każdego materiału. Temperatura systemu wynosi od 21 do 24°C. To rozwiązanie skutecznie zapobiega zjawisku prądów konwekcyjnych, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się kurzu i alergenów. W przypadku awarii zasilania płyta przez wiele godzin spełnia funkcję akumulatora termicznego. Więcej na www.parati.com.pl/parati-air/
Podsumowanie
Wszystkie te informacje, korzyści i możliwości są najlepszymi argumentami za zastosowaniem ogrzewania podłogowego w płycie fundamentowej. Świadomość, czym jest fundament grzewczy, oraz jakie zalety ma jego zastosowanie to już pierwszy krok do zapewnienia w nieruchomości systemu grzewczego spełniającego wszystkie nasze oczekiwania.