Termowizja
Pomiary efektywności działania systemów grzewczych
To techniczny sposób obserwacji i analizy promieniowania podczerwonego, emitowanego przez ciała fizyczne przy wykorzystaniu fal o długości od 0,9 do 14 um.
Efektem tych badań wykonanych przy użyciu kamery termowizyjnej jest mapa cieplna tzw. termograf, obrazujący rozkład temperatur w danym miejscu. Pomiary termowizyjne wykonuje się obecnie głównie w przemyśle, energetyce i budownictwie. W ostatniej dziedzinie wykorzystuje się termowizję przede wszystkim w następujących zakresach:
- lokalizacji mostków termicznych,
- sprawdzania szczelności izolacji budynków, potwierdzenia jej parametrów i jakości wykonania,
- oceny osadzenia stolarki okiennej i drzwiowej,
- badania jakości pracy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej,
- odwzorowania przebiegów oraz lokalizacji wycieków CO i CWU,
- określania przebiegu i wykrywania ewentualnych wad ogrzewania podłogowego.
Aby badanie było skuteczne, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powinna wynosić minimum 15 oC. Mając na uwadze powyższe, badania tego typu wykonuje się głównie w okresach grzewczych, zwracając uwagę na możliwie najmniejsze nasłonecznienie, najlepiej w pochmurny dzień.
Kamera Termowizyjna
Obecnie do naszych zastosowań wykorzystujemy bardzo dobrą kamerę termowizyjną Flir t420, o rozdzielczości detektora 320x240 px, która zapewnia duży komfort pracy.
Powyższy sprzęt umożliwia nam, przedstawienie inwestorom wyników naszej pracy w postaci termografów i zdjęć obrazujących sposób pracy zainstalowanych systemów grzewczych.
W najbliższej przyszłości oprócz rutynowych badań wykonywanych na nasze potrzeby, planujemy poszerzyć ofertę o wykonywanie analiz związanych z certyfikacją i audytami energetycznymi.